települések

társulási okiratok

utazás:

eseménynaptár

turizmus

fõoldal

galéria

elérhetõségek

vendégkönyv

web: TeTT Stúdió

A projekt a Turisztikai célelõirányzatból került támogatásra.

hu/en

FLASH FILM

A falu rövid története:

Szõd község Magyarországon, a Közép-magyarországi Régióban, Budapesttõl északkeletre 30 km-re, Váctól délkeletre 7 km-re fekszik, a Duna bal partjától való távolsága 3 km. A jól megközelíthetõ falu közúton a 2/A autóúton, tömegközlekedéssel a Vác-Szõd autóbuszjárattal, vasúton pedig a Bp.-Vác vonalon érhetõ el.

A Szõdrákos- és a Tece-patakok közé ékelõdött község neve a fehéres, szõke puszta melléknévbõl képzõdött magyar névadással. A település oklevélben elõször 1255-ben kerül említésre, amikor a szõdi Sigfrid Fejér megyei ispánról olvashatunk. A tatárok a községben, csakúgy mint Vácott és a környezõ falvakban nagy pusztítást végeztek. Késõbb a falu a Szécsy család tulajdonába került. A hódoltság korában a község ugyan nem néptelenedett el, de a XVII. század végére csak 4 szegény lakosa maradt. A török-kor emléke Szõdön a korábban jó ivóvizet adó Török-kút, valamint a Tabán utcanév is. A török idõkben a község lakosai reformátusokká lettek. A Rákóczi-szabadságharc során, 1704-ben Szõd 7 katonát adott a kuruc seregnek. 1735-ben a Madách családtól a falut Grassalkovich Antal vette meg. A falu katolikus plébániája 1740-ben került újraszervezésre, melyet követõen 1743-1744 között felépült a mai barokk templom. A templomban található XVIII. századi Madonna-, és Angyal-szobor magas mûvészi kvalitást képvisel. A község copf stílusú plébániaháza 1778-1781 között épült. Mind a templom és mind a plébániaépület az akkori nagylelkû kegyúr, gróf Grassalkovich Antal bõkezûségébõl került felépítésre. A török-kor után zömében felvidéki szlovák ajkú telepesek érkeztek a településre. A XIX. század második felében a község területén építették fel kúriájukat a Szalachy, Gajáry, Nemeskéri-Kiss, Floch-Reyhersberg nemesi családok. Az I. és II. világháború a község lakói közül sok áldozatot szedett. A község lakói a XX. század derekáig földmûvelésbõl éltek, késõbb Vácott és Újpesten helyezkedtek el az iparban. Az 1946-1948. évi lakosságcsere-egyezmény következtében, a magukat szlováknak vallók közül, közel kétszázan elhagyták a falut és kitelepültek az akkori Csehszlovákiába. Korábban a nagy kiterjedésû községhez tartozott a környezõ települések közül: Göd (Alsógöd, Felsõgöd), Szõdliget, Csörög.

A településen az 1930-as években került bevezetésre a villanyvilágítás, az 1980-as években a vezetékes vízellátás, és az 1990-es években a vezetékes gázellátás és a telefonhálózat kiépítése is megoldódott. 2002-ben készült el a szennyvízcsatorna-hálózat, a saját szennyvíz-tisztítómû és kábeltelevíziós-rendszer, valamint 2006-ig a község útjai is aszfaltozásra kerültek. A község teljes infrastruktúrával ellátott. A község lakóinak száma meghaladja a 3200 fõt. A falu, melynek külterülete a Duna-Ipoly Nemzeti Park egy része, az agglomeráció egyik legjobb levegõjû helysége. Több parcellázott lakópark várja a letelepedni vágyókat.   

A község turisztikai látnivalói:

A település idegenforgalmi vonatkozású rendezvényei idõszakosak. Említést érdemel a tánctalálkozó (június), falunap (szeptember), és a szüreti felvonulás (szeptember).

A településen átutazók megtekinthetik a Szõdy Szilárd szobrászmûvész által alkotott I. világháborús Hungária Istenasszonya (Hunnia) emlékmûvét, a II. világháborús obeliszket, az 1848-49-es kopjafát (Békefi Endre alkotása), a barokk templomot, a templomi barokk belsõt: szobrokat, rokokó szószéket és oltárt. Az elsõ magyar kõszobrásznõ, Istvánffy Hildegard 1937-ben készült Szent Orbán pápát ábrázoló szobra a végsõ pusztulását megelõzõen 1987-ben restaurálásra került. Jelenleg a szõdi templom mögött emeli áldást osztva az átutazóra kezét. Az elmúlt évszázadok során szellemi és egyházi erõsségnek számító, boltozatos belsõ terekkel rendelkezõ emeletes copf plébániaépület korabeli könyvtárral és három XVIII. századi festménnyel rendelkezik. A részben felújított Szalachy-kúria idegenforgalmi hasznosítása még várat magára. A település legrégibb épülete, a XVIII. századi vízimalom a többszöri átépítés során mára elveszítette jellegét. 

A település közvetlen szomszédságában található turisztikai célpontok:

A Vácrátóti Botanikuskert, a gödi Termálstrand, és a Pólus Palace Golf és Country Club, a szõdligeti Dunapart, mely a vízisportok kedvelõnek kedvelt kirándulóhelye, valamint a csörögi Ordas horgásztó.

Szõd -   www.szod.hu

Fotók: